Nr 10 - Oklahoma Highway 10
Flickr-användare: Granger MeadorStartplats: Tahlequah, OK
Avslutande plats: Muskogee, OK
Längd: 34 miles
Bästa säsongen att köra: Vår, Sommar
Se den här enheten på Google Maps
Perfekt för en lugn morgon eller eftermiddagsdrift som snurrar genom grönskande skogar och längs skrämmande bluffar, den här vägen längs Highway 10 borde savoras och inte rusas. Var noga med att stanna på Fort Gibson Historic Site, som en gång var en armépost i Indiska territoriet och bevarar 29 byggnader till denna dag. En gång i Greenleaf State Park, njut av en av många vandringsleder eller testa dina färdigheter på den 18-håls golfbanan.
Nr 9 - Nostalgisk Route 33
Flickr-användare: George ThomasStartplats: Guthrie, OK
Avslutande plats: Perkins, OK
Längd: 26 miles
Bästa säsongen att köra: Allt
Se den här enheten på Google Maps
Resenärer längs detta sätt kan känna sig transporterade tillbaka i tid på denna rutt genom statens centrala gränsland. I Guthrie, se till att kika på Santa Fe Depot, som var hjärtat av stadens verksamhet på 1900-talet, eller bränna upp för resan på Stables Café med ett västerländskt tema och mördare biffar. En gång i Perkins, besök Oklahoma Territorial Plaza, ett friluftsmuseum med flera restaurerade byggnader, inklusive ett 1800-talskollegium och en 1901 timmerstuga.
Nr 8 - Oklahoma Highway 20
Flickr-användare: Rex BrownStartplats: Claremore, OK
Avslutande plats: Spavinaw, OK
Längd: 40 miles
Bästa säsongen att köra: Allt
Se den här enheten på Google Maps
Den här slingrande vägen förbi sjöar och över sopande öppna marker är full av ovanliga stopp och saker att göra. Från Will Rogers Memorial Museum i Claremore, hedra Oklahoma native med en stor samling av memorabilia, för att lära sig hur den lilla staden Hoot Owl fick sitt namn genom att chatta upp lokalbefolkningen, är det en tur inte snart att bli bortglömd. För mer traditionell underhållning, slå det turkosa vattnet i Spavinaw Lake i Grand Lake State Park Oklahoma.
Nr 7 - Rutt 8 State Parks
Flickr-användare: Granger MeadorStartplats: Vadonga, OK
Avslutande plats: Hinton, OK
Längd: 31 miles
Bästa säsongen att köra: Allt
Se den här enheten på Google Maps
Full av intressanta geologiska detaljer blandas i klipporna och kanjonerna i regionen, den här enheten har gott om visuell överklagning. I Watonga, ta tid att utforska Roman Nose State Park, som är hem för tre naturliga källor. Indianer trodde en gång att de hade helande egenskaper. Mot slutet av resan ligger Red Rock Canyon State Park med en mängd vandringsleder anpassade för alla träningsnivåer från nybörjare till expert.
Nr 6 - Quartz Mountain State Park
Flickr-användare: Granger MeadorStartplats: Altus, OK
Avslutande plats: Lone Wolf, OK
Längd: 27 miles
Bästa säsongen att köra: Vår, Sommar
Se den här enheten på Google Maps
Brännpunkten för denna rutt är det 2 040 fot höga kvartsberget, som en gång var 20 000 meter långt innan erosionen tog sin vägtull och ligger vid den västra delen av Wichita Mountain Range. Med en mängd kvartsavlagringar, sjunger berget när solen träffar det precis. Det har utsikt över sjön Althaus i den lilla staden Lugert, där besökare flockar för att simma, fiska och njuta av båtturer.
Nr 5 - Mountain Gateway Scenic Byway
Flickr-användare: usacetulsaStartplats: Heavener, OK
Avslutande plats: Heavener, OK
Längd: 11 miles
Bästa säsongen att köra: Allt
Se den här enheten på Google Maps
Även om den här enheten är ganska kort är den inte kortfattad på spektakulära vyer över Ouachita-bergen eftersom det vindar tillsammans med berggaffeln, svarta gaffeln och Glover Rivers. På våren är området täckt av vildblommor, vilket kan inspirera nästan alla människors inre fotograf att dyka upp. Med höjder som når 2.600 meter över havet, finns det flera områden att dra av och undersöka landskapet i mil på slutet.
Nr 4 - Route 66
Flickr-användare: iwishmynamewasmarshaStartplats: Miami, OK
Avslutande plats: Erick, OK
Längd: 337 miles
Bästa säsongen att köra: Allt
Se den här enheten på Google Maps
Även om Route 66 inte är intakt så var det en gång, den del som en gång låg i Oklahoma ligger främst på Highway 44 och är fortfarande full av ikoniska charm och sevärdheter på vägarna. Motorcykelentusiaster kan njuta av en rundtur i Route 66 Vintage Iron Motorcycle Museum i Miami, känd för sin samling av Evel Knievel memorabilia. Längs denna sträcka över staten finns det massor av små kaféer med hemlagad matlagning och lära sig mer om historien om denna enhet på Oklahoma Route 66 Museum i Clinton.
Nr 3 - Wichita Mountains
Flickr-användare: Larry SmithStartplats: Elgin, OK
Avslutande plats: Lost Lake, OK
Längd: 28 miles
Bästa säsongen att köra: Allt
Se den här enheten på Google Maps
Denna väg börjar i den lilla staden Elgin, känd för Fort Sill National Cemetery, och passerar genom en mångfald av terräng innan den upphör vid Lost Lake i Wichita Mountains Wildlife Refuge. Foto möjligheter är överflödiga av gräsbevuxna prärier, steniga outcroppings, cross timbers och vattenområden. Medan det inte finns några brist på platser att stoppa och njuta av utsikten eller slå ett spår, bör resenärer stanna vid Turkiet Creek Prairie Dog Town för att se de svarta tailed präriehunderna skräp som om ingen tittade.
Nr 2 - Mountain Pass Scenic Byway
Flickr-användare: Granger MeadorStartplats: Sida, OK
Avslutande plats: Octavia, OK
Längd: 28 miles
Bästa säsongen att köra: Höst, vår, sommar
Se den här enheten på Google Maps
Denna bergsresa går över bergstoppar och går genom 26.445 tunnland Winding Stair Mountain National Recreation Area och är särskilt vacker på hösten med byte av löv. Stanna vid Kerr Arboretum för att njuta av landskapet eller vandra ett stig för att skapa en mer intim förbindelse med naturen. För dem som vill spendera lite extra tid för att njuta av skönheten i regionen finns det flera campingplatser att tillbringa natten.
Nr 1 - Talimena Scenic Drive
Flickr användare: Justin MeissenStartplats: Talihina, OK
Avslutande plats: Mena, AR
Längd: 52 miles
Bästa säsongen att köra: Vår, Sommar
Se den här enheten på Google Maps
Börja i Talihina och korsa över till Arkansas mot slutet, den här enheten genom Ouachita Mountains är full av natursköna vyer och rekreationsmöjligheter. Vägen är ganska kurvig och det finns inga möjligheter att bränna upp däremellan, så förberedelserna är viktiga innan du lägger ut, men insatsen är mer än värt. Ruten passerar genom en frodig uppsättning evergreens och lövträd med mycket utsikt över hög höjd och Horsethief Spring - namngiven de mörkare som brukade läger där - är ett bra ställe att stoppa och slå stigar eller njuta av en picknickspridning.